Puijo Wolleyn kauden avausinfon kooste

16.8.2023

 • PALJON ASIAA, MUTTA TÄRKEÄÄ SELLAISTA. LUKEMALLA INFON JA TUTUSTUMALLA OMAN SEURASI TOIMINTAAN, OHJEISIIN JA ETUIHIN PYSYT MUKANA SEURA-ARJESSA.

Kauden avausinfo järjestettiin tiistaina 15.8. Neulamäen koulun auditoriossa. Paikalla oli viitisenkymmentä osallistujaa, vanhempia ja vanhempi-toimihenkilö-roolissa paikalle saapuneita. Illan aikana käytiin läpi seuran valmennuksen ja peluuttamisen asioita, seuran yleisiä asioita mm. myClub-järjestelmän käyttöönotto ja maksuvalvonnan muutokset, kausimaksut ja harjoitusvuorot, jäsenedut, peli- ja toimitsijapassiasiat, Gutz-varainhankinta ja Nuuskaton urheilu-toimintamalli.

Vieraana infossa oli myös Mehiläisen lääkäriasemakoordinaattori Anne Savolainen, joka opasti seuraihmiset "tavan" Mehiläisen asiantuntijapalveluiden lisäksi Urheilu Mehiläisen hoitopolun suuntaan. Samalla Anne kävi läpi Oma Mehiläinen sovelluksen lataamisen, seuraliitoksen tekemisen ja myös perheenjäsenten rekisteröimisen Puijo Wolley Junioreiden alle. Tiesitkö, että 31.12. mennessä tehdyistä sovelluslatauksista ja seuraliitoksista maksetaan markkinointitukea seurallemme 5 €/rekisteröity henkilö? 

Muutamat nostot ja linkkivinkit tähän alle - luethan myös infomateriaalin kokonaan!

Peli- ja toimitsijapassit

 • Passimyynti avattu 16.8. 
 • Lunasta peli- ja toimitsijapassisi jo nyt, sillä Lentopalloliitto on avannut tälläkin kaudella kilpailun eniten passimääriä kasvattaneille seuroille!
 • Toimitsijapassin lunastus onnistuu seuraaville henkilöille: valmentajat, jojot, rahurit, ottelutapahtumien vapaaehtoiset ja talkoolaiset, joukkueiden kaikki taustahenkilöt (jotka mukana vähänkään hommissa). Hinta vain 5 €.
 • Tavoitteemme on olla Itä-Suomen suurin seura passimäärissä mitattuna!

Vakuutus

 • Pelaajia ei vakuuteta seuran toimesta. Vakuutuksen voi ostaa Suomisportista pelipassin oston yhteydessä. Vakuutus on tuolloin OP:n Sporttiturva.
 • Jos pelaajalla on oma vakuutus, on aina tarkistettava, että se kattaa lentopallon kilpaurheiluna. Tähän apu löytyy omasta vakuutusyhtiöstä.

Harjoitukset

Joukkueet ja yhteystietoja

Ilmoittautuminen seura- ja joukkuetoimintaan

Jäseneksi liittyminen (vain jäsenyys)

 • https://puijowolley.myclub.fi/flow/courses/5622676 
 • Toivomme kovasti, että myös seuran jäsenyys kiinnostaisi joukkueiden toimihenkilöitä sekä pelaajien huoltajia ja muuta lähipiiriä.
 • Seuramme tarvitsee jäseniä, jotta:
  • johtokunta saadaan kokoon
  • vuosikokouksessa voidaan tehdä päätöksiä ja myöntää johtokunnalle vastuuvapaus
  • seuramme ja lajimme elinvoima kasvaa - yhdessä olemme enemmän
  • seuramme ja lajimme näkyvyys kasvaa - kuka puhuu puolestamme - jäsenistö
 • Puijo Wolley on pienehkö seura Kuopiossa, mutta jäsenmäärän kasvu näkyy positiisisena seikkana esimerkiksi kaupungin päätöksenteon suuntaan.

Vastuullisuus, Reilu peli ja ammattimainen toiminta

#urheillaanihmisiksi

 • Jokainen joukkue tekee kauden alussa pelisäännöt, joihin sitoutuvat pelaajat, toimihenkilöt ja vanhemmat. 
 • Ohjeita löytyy https://www.puijowolley.fi/ohjeita-sarjakauteen-2/pelisaannot/, 
 • Epäasiallisesta ja urheilun eettisyyden vastaisesta toiminnasta voi pelaaja, huoltaja, joukkueen toimihenkilö tai muu seuratoimija tehdä ilmoituksen suullisesti tai kirjallisesti Puijo Wolleyn toiminnanjohtajalle, joka aloittaa selvitystyön asiaan liittyen. Toiminnanjohtajan ollessa esteellinen, ilmoituksen voi tehdä seuran puheenjohtajalle tai varapuheenjohtajalle.
 • Ilmi tulleet tapaukset käsitellään kolmikannassa (asian käsittelyssä kuullaan kaikkia osapuolia) tavoitteena hyvä sovittelu. Keskustelu kirjataan ja sovituille toimenpiteille aikataulutetaan seuranta.
 • Kurinpidollisista päätöksistä vastaa viime kädessä seuran johtokunta. Seuran johtokunta päättää myös muista kurinpitotoimista ja niiden yhteydessä annettavista rangaistuksista, jolloin noudatetaan lajin kansallisen liiton sääntöjä ja määräyksiä.

SUEK antidoping, urheilumanipulaatio, katsomoturvallisuus ja urheilun eettisyys

 • Urheilija on vastuussa käyttämistään lääkeaineista. Tarkista omien lääkkeittesi sallittavuus Kamu-lääkehaun avulla ja tee yhteistyötä myös lääkärisi kanssa.
 • Puhtaasti paras- ja Reilusti paras-verkkokoulutukset ovat äärettömän hyvä keino kasvattaa omaa tietoutta reilusta pelistä. Pääset näihin ja muihin koulutuksiin kotisivujen linkkien kautta: https://www.puijowolley.fi/ohjeita-sarjakauteen-2/koulutus/ ja sivuvalikosta löytyy useita SUEK:n, Olympiakomitean ja Väestöliiton koulutuksia.
 • Pelaaja - ota vastuuta tietoudestasi!
 • Valmentaja - näytä esimerkkiä, opi itsekin uutta ja auta urheilijaa kasvamaan parhaaksi versioksi itsestään!

Päihteettömyys

Seura-asut ja -tuotteet

 • Intersportin kautta asusovitukset ja -tilaukset, joukkueenjohtaja kokoaa joukkueensa tilauksen.
 • Seurakauppa palvelee kotisohvaltakin, joten tutustu siihenkin tilausvaihtoehtoon.
 • https://www.puijowolley.fi/ohjeita-sarjakauteen-2/peli-ja-seura-asut/
 • Jäsenkorttia kannattaa aina näyttää Intesport Kuopion kassalla - olet oikeutettu erilaisiin alennuksiin ja ostoksesi kerryttävät myös seurabonusta.