Päivitys harjoituskäytäntöihin - "koronatoimia" lisätty

18.1.2021

Kuopiossa on siirrytty koronan osalta kiihtymisvaiheeseen. Koronatartuntojen määrä on nopeassa kasvussa, ja varsinkin lasten ja nuorten keskuudessa tartuntoja ja altistumisia on tullut runsaasti. Alla päivitetyt ohjeet seuran harrastustoimintaan, jotta pystymme sitä turvallisesti jatkamaan. 

  • Mikäli joku perheessä on altistunut koronalle, niin altistunut henkilö eikä altistuneen henkilön perheenjäsenet voi osallistua seuran harjoituksiin tai tapahtumiin sinä aikana, kun karanteeni on altistuneen osalta voimassa.
  • Seuran harjoituksiin osallistuvat vain välttämättömät henkilöt eli pelaajat ja valmentajat. Saattajien ja huoltajien tulee välttää oleskelua tiloissa. Milloin tätä ei voida välttää, tulee saattajilla ja huoltajilla olla maskit päällä koko tilassa oleskelun ajan.

Maskin käyttö 

Yleisesti maskin käytössä on muistettava, että kertakäyttöinen maski on tosiaan kertakäyttöinen. Siihen ei tule koskea käytön aikana ja mikäli tulee tarve poistaa se hetkeksi kasvoilta, on käytetty maski korvattava uudella. Kertakäyttömaski tulisi laittaa suoraan roskiin heti käytön jälkeen ja kangasmaski sille tarkoitettuun muovipussiin. 

  • Maskia käytetään kaikissa yhteisissä tiloissa eli harjoituksiin saapuessa sekä sieltä poistuttaessa, mikäli turvavälejä ei ole mahdollista pitää.
  • Maskin käytön suositus koskee yli 12-vuotiaita.

Pukuhuoneet ja sali 

  • Pukuhuoneisiin mennään oman joukkueen kanssa.
  • Pukuhuoneesta otetaan tavarat mukaan saliin harjoituksen ajaksi, jotta pukuhuone on tyhjä seuraavalle ryhmälle.
  • Saliin mennään vasta edellisen ryhmän poistuttua sieltä.
  • Salista poistutaan katsomon puoleisten ovien kautta käytävää pitkin.
  • Aulatilaa ei käytetä lämmittelyyn. Kuntosalia on mahdollista käyttää, mikäli siellä ei ole ketään muita joukkueen lisäksi.

Muuta 

  • Jatketaan pallojen desinfiointia vuorojen jälkeen. Desinfiointivälineet tuodaan salin puolelle katsomoihin, jotta vältetään taas ylimääräistä liikkumista yleisissä tiloissa.

Muistetaan pitää huolta käsihygieniasta eli pestä käsiä ja käyttää desinfiointiainetta! 

Kiitos kaikesta tekemästänne tähän mennessä. Tehdään tästä yhdessä kokonainen kausi!