Rajoituksia seuratoimintaan 31.12. alkaen

31.12.2021

TIEDOTE 31.12.2021

RAJOITUKSIA SEURAN HARJOITUS- JA OTTELUTAPAHTUMIIN

Uusia koronarajoituksia voimaan Itä-Suomen aluehallintoviraston toimialueella 31.12.2021 klo 16.00. Kaikki Itä-Suomen maakunnat ovat leviämisaluetta.

Voimakkaasti heikentyneen koronatilanteen ja nopeasti leviävän omikron-virusmuunnoksen vuoksi Itä-Suomen aluehallintoviraston 30.12.2021 antamalla päätöksellä myös urheiluseurojen toimintaa on rajoitettu. Rajoitus koskee niin harjoitus- ja kilpailutoimintaa, pois lukien ammattimaisen urheilun.

https://avi.fi/tiedote/-/tiedote/69928767

Vaikutus seuramme toimintaan

Puijo Wolley Junioreiden osalta voimaan tulleet rajoitukset keskeyttävät aikuisjoukkueiden ja aikuisten harrasteryhmän harjoitustoiminnan 13.1.2022 asti. Juniori-ikäisistä rajoitus koskee vanhempia A-ikäisiä (2003 ja aiemmin synt.).

Toiminnanjohtaja peruu kyseisten ryhmien harjoitusvuorot. Mahdolliset otteluvaraukset tulee jokaisen joukkueen perua itse.

Toiminta jatkuu 3.1. alkaen ilman rajoituksia Hippo-Lentisliikkarilaisista B-junioreihin. Myös nuorimmat A-juniorit kuuluvat tähän kategoriaan (2004 synt.).

Ottelu- ja turnausjärjestelyissä pitää huomioida yleiset ohjeistukset mm. turvaväleistä, maskien käytöstä, hygieniasta ja yllä mainituista yleisörajoituksista! Suosittelemme vahvasti, että ottelut ja turnaukset järjestetään ilman katsojia. Koronapassit tulee tarkastaa joukkueenjohtajan tai joukkueen muun vastuuhenkilön toimesta kaikissa ottelutapahtumissa 16-vuotiailta ja sitä vanhemmilta henkilöiltä.

Koronapassin lukemiseen tarkoitetun sovelluksen voi ladata https://thl.fi/fi/web/infektiotaudit-ja-rokotukset/ajankohtaista/ajankohtaista-koronaviruksesta-covid-19/rokotteet-ja-koronavirus/koronatodistus/koronatodistuksen-lukija

Yleisötilaisuuksissa, joihin siis ottelut ja turnaukset luetaan, 50 henkilön yleisörajoitukset ja muut ohjeet ovat voimassa 31.1.2022 asti.

Lisätiedot ja kysymykset

toiminnanjohtaja Maarit Viljakainen maarit.viljakainen(a)puijowolley.fi tai 050 306 6889.